A A A K K K
для людей з порушеннями зору
ІРЦ Іллінівської ОТГ

Психологічний супровід дітей під час війни

Дата: 08.04.2024 08:24
Кількість переглядів: 8

Психологічний супровід дітей під час війни

 

Війна – це стрес не тільки для дорослих, які все розуміють, а й для дітей. Почуття небезпеки, тривоги, зриву, постійні зміни і рухи - все це може налякати дитину, збити її з пантелику і викликати дискомфорт. Головне пам'ятати - якщо батьки поруч і всі здорові, то можна забезпечити психологічний комфорт дитині. Ця стаття містить поради щодо психологічної підтримки дитини.

Мама гладить сина по голові | © Pexels

Підтримка дітей рідними (Pexels)

Основні напрямки, на яких ви можете сфокусуватися в складних умовах сьогодення, це:

  • Обійняти, пояснити, відволікти – ось основні способи підтримати дитину. Пам’ятайте головне правило: спокійні батьки – спокійні діти.

  • Не забувайте про себе: сон, їжа та спілкування важливі.

  • Якщо ви плачете разом із дитиною, не потрібно говорити, що вашій мамі чи татові щось потрапило в око. Необхідно пояснити свою поведінку відповідно до віку дитини. Скажи: "Мені сумно, я засмучений. Мамі зараз треба трохи посумувати. Хочеш - обійми мене. Якщо ні - йди пограйся". Необхідно, щоб дитина зрозуміла, що у мами і тата різні емоції, і це нормально.

5 корисних порад: як допомогти дітям відчути себе більш захищеними в надзвичайних ситуаціях:

● Продовжуйте оточувати дитину любов'ю та турботою.

● Маленькі діти почуваються захищеними та відчувають батьківську любов через тактильний контакт, коли ви ніжно їх обіймаєте, читаєте разом, заколисуєте в ліжко.

● Максимально збережіть свій розпорядок дня.

● Якщо ваша дитина не слухає, пам'ятайте, що таким чином вона намагається висловити ті почуття, які не може висловити, і постарайтеся стримати своє роздратування.

● Також не забувайте про власне фізичне та психічне здоров’я. Ви не можете допомогти своїм дітям, якщо вам погано.

Поради батькам в складних військових реаліях


У стані стресу дуже важко звернути увагу на потреби дитини, тому намагайтеся підтримувати найкращий баланс. Ось кілька порад для батьків:

● Думайте про майбутнє, а не про минуле. Мрійте, плануйте, обговорюйте з важливими людьми, що ви зробите в першу чергу після встановлення миру. Такі роздуми та розмови надихають і стабілізують.

● Позбудьтеся почуття провини. Не звинувачуйте себе в тому, що сталося, або в тому, що ви зробили щось не так. Ви зробили все, що могли в той час. Точка.

● Намагайтеся їсти і спати. Якщо їжа є, їжте так само, а не просто намагайтеся годувати дитину. Намагайтеся спати, коли це можливо. Ваш фізичний стан – запорука безпеки вашої дитини.

● Зверніться по допомогу. Якщо вам потрібна допомога чи підтримка, попросіть про це. Не соромно просити допомоги.

● Говоріть про свої емоції. Спілкуйтеся з важливими для вас людьми, розповідайте про свої емоції та переживання. Подзвоніть рідним. Просте "Як справи?" може надихнути як вас, так і людину, якій ви телефонуєте.

Як батьки можуть підтримати дитину?

1. Складіть разом з дитиною план дій. Визначте кілька маршрутів до сховища; визначте з дитиною послідовність її дій. Говоріть короткими і чіткими фразами.

Намалюйте карту сховища, покажіть розташування в сховищі, що і де знаходиться, як працює, де вхід і вихід, де ваше місце, де будуть родичі, якщо є (намалюйте і напишіть - діти краще сприймають наочність).

2. Спостерігайте за станом дитини та реагуйте на її потреби. Ставте дитині відкриті запитання, стежте за її емоційною реакцією та рівнем активності. Важливо, щоб дитина говорила, ставила питання, показувала свій емоційний стан.

Якщо дитина впала в стан ступору, важливо повернути її до мовного реагування і активності. Задайте три питання і чекайте відповіді. Це може бути:

- “Тебе звуть Наталія, так?”

- "Ти зараз стоїш, чи не так?"

- "Ти вдягнена в червону блузку, чи не так?"

Можна також помасажувати їй кінчики пальців, мочки вух, запропонувати гру або дати завдання до дії (принести, подати, зробити), а також дати випити води, чаю, поїсти, обійняти.

Реагуйте на потреби дитини, задовольняйте їх по можливості - це поверне дитині відчуття безпеки.

3. Говоріть і демонструйте свої емоції. Якщо ваша дитина хвилюється або сердиться через те, що відбувається навколо неї, слова «не хвилюйся» або «тобі не варто сердитися» не заспокоять дитину.

Скажіть: «Я бачу / я розумію, що ти наляканий / злий». Дитина зрозуміє, що не залишилася наодинці зі своїми переживаннями.

В якості опори не варто давати незалежні від вас обіцянки: «все буде добре», «нічого не буде», а говорити: «що б не було, головне, щоб ми були один з одним».

Якщо діти граються або малюють «війну» – не забороняйте. Емоції обігруються, кричать, озвучуються, витягуються. Це допоможе дітям впоратися з емоціями та зменшить тривогу та стрес.

4. Обійміть дитину. Тілесний контакт допоможе зменшити стрес і допоможе дитині заспокоїтися. Навчіть дитину заспокоюватися за допомогою однієї з вправ:

- «Обійми метелика» - дитина обіймає себе за плечі обома руками і може поплескати себе по плечах.

- «Кокон» - права рука дитини обіймає ліве плече, а ліва рука живіт.

Важливо стежити за тим, як дитина дихає і не затримує дихання. Допомога у виході з ступору і зняття стресу полягає у відновленні стабільного дихання. Можна спробувати таку вправу: вдих через ніс і повільний видих через рот, можна зі звуками «А», «О», видих кілька разів животом. Відновлення стабільного дихання та фізичної активності допоможе зменшити вплив події та стресу на організм.

5. Якомога більше дотримуйтесь розпорядку дня. У часи невизначеності важливо відтворити послідовність дня – це дасть відчуття контролю над власним життям. З ранку до вечора, загинаючи пальці, говорити і відтворювати послідовність дня.

6. Бережіть себе. Ви краще допоможете своїй дитині, якщо подбаєте про себе. Дитина бачить, як ви реагуєте на новини, і копіює вашу поведінку. Тому важливо, щоб дитина розуміла, що ви спокійні і маєте план дій. Якщо ви хвилюєтесь або засмучені, приділіть час собі; якщо можливо, поговоріть з друзями та родиною. Важливо чути голос інших - це дасть відчуття зв'язку з іншими і зв'язку зі світом.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень